Понедельник, 16.07.2018, 13:34

ВСТУП

Шановні дорослі!

Серія «Альбоми розвивальних ігор і вправ» призначена для за­нять із дітьми третього року життя. Ігри та вправи з цих альбомів спрямовані на всебічний розвиток дитини.

Працювати з альбомом дуже просто. Перший аркуш із кольоровою ілюстрацією — для малюка (дитині буде зручно працювати на окре­мому аркуші). Дорослий ознайомлюється з текстом на наступній сторінці («Сторінка для дорослих») і ставить дитині наведені на ній питання або пояснює завдання. Так само проводиться робота з іншими аркушами альбому.

В альбомі використовуються такі позначки:

рекомендації до проведення заняття (бажано прочитати їх за­здалегідь — у деяких випадках слід спочатку вирізати з Додатка потрібні деталі);

питання, завдання, казки (їх малюкові читає дорослий);

— фізкультхвилинка, яка дозволяє зняти напруження після заняття.

Заняття з дітьми третього року життя має тривати не більш як 5—8 хвилин, щоб маля не втомлювалося. Обов'язково хваліть вашого трудівника за старанність, активність, будь-які вдалі відповіді. Якщо дитина не змогла виконати завдання з першого разу, поверніться до нього через 2—3 дні ще раз. Підтримуйте малюка — пізнавати світ справді складно!

Не забудьте наклеїти на обкладинку альбому фотографію вашої дитини! Це можна зробити перед тим, як розпочати заняття, або вже після того, як альбом стане дійсно «іменним», таким, що мі­стить у собі працю, фантазію, творчість вашого малюка.

Успіху вам!

Розклади на тарілки фрукти й овочі

На попередніх заняттях (див. Альбоми 1 і 2) дитина ознайомилася з деякими геометричними фігурами, вона вже спроможна визна­чати форму різних предметів. Не забувайте, що малюк дуже чут­ливий до того, чи визнають дорослі його досягнення, і без вашого схвалення його успіхи втрачають вагу. Виріжте зображення овочів і фруктів із Додатка 1.

Подивися, що це? (Повикладайте перед дитиною малюнки овочів і фруктів.)

Назви відомі тобі овочі й фрукти.

Овочі та фрукти мають різну форму: одні — круглі, наприклад кавун, помідор чи апельсин, інші — довгасті, як-от огірок чи баклажан. (Указуючи на малюнки тих овочів і фруктів, які ви називаєте, обводьте їхній контур.)

Покажи круглі фрукти та овочі, назви їх. А які — дов­гасті?

Тут намальовані дві тарілки. Одна — кругла (покажи їі), а друга — довгаста (обведи їі пальчиком).

Поклади всі круглі овочі й фрукти на круглу тарілку. А всі довгасті — на довгасту.   Назви, що ти поклав на довгасту тарілку.

А які овочі та фрукти лежать на круглій тарілці?

Намалюй м'ячики для клоуна

Це заняття спрямоване на розвиток дрібної моторики рук. На­вчаючи дитину малювати м'ячики, намалюйте перший із них самі, а малюкові запропонуйте розфарбувати його. Супроводжуйте свої дії поясненням. Коли дитина закінчить малювати, скажіть, що клоун дякує їй за допомогу.

Хто це? (Укажіть на зображення клоуна.)

Клоун грався м'ячиками й порозгублював їх. Залишив­ся в нього тільки один.

Намалюй клоунові м'ячики.

Які м'ячики ти намалював? Якої вони форми? Розмі­ру? Кольору?

— Відпочиньмо. З'єднай долоньки. Я читатиму вірш і показуватиму рухи, а ти повторюй їх за мною.

Гарні квіточки-квітки

Розкривають пелюстки.     (Пальчики-пелюсточки повільно розходяться в різні боки.) (Пальчики ворушаться, як пелюстки.)

Віє потихеньку вітер,

Пелюстки колише квітам.   (Долоні погойдуються вправо-вліво.)

Гарні квіточки-квітки

Ховають ніжні пелюстки.     (Пальчики повільно з'єднуються.)

І голівками хитають,

І поволі засинають.                (Пальчики згинаються й ховаються між долонями.)

Розфарбуй таким самим кольором

Заняття спрямоване на розвиток сенсорики, мовлення та дрібної моторики рук. Дитина на третьому році життя розвивається в про­цесі предметної діяльності, наприклад малювання. Розфарбовуючи круги, малюк розвиває дрібну моторику, що, у свою чергу, пози­тивно позначається на розвитку його мовлення й мислення.

Назви, що тут намальовано. (Укажіть по черзі на зобра­ження слив, помідора, груші, жовтого листка дерева, ґудзика,

жука.)

Фарбою якого кольору художник намалював жука?

Фарбою якого кольору намальовані сливи? (Запитайте про колір кожного зображення.)

Біля кожної картинки ти бачиш білий круг. Зафарбуй круг тим кольором, яким намальовано зображений поряд предмет.

Знайди предмети однакової форми

Перед початком занять виріжте з Додатка 2 картинки із зображен­ням кубика з цятками, ялинки, кавуна, закритої книжки. Виконуючи це завдання, маля навчиться зіставляти предмети різ­ної форми, робити найпростіші умовиводи. Якщо дитина не може впоратись із завданням з першого разу, запропонуйте їй виконати його через 2—3 дні ще раз. Категорично не рекомендується кри­тикувати, висловлювати різкі зауваження у зв'язку з невдачами, помилками малюка. Необхідно використовувати кожний момент для того, щоб підтримати дитину, похвалити її за успіхи та ста­ранність.

Подивись на малюнки предметів. Назви їх.

Біля м'ячика намальований апельсин. Як ти гадаєш, чому? Чим вони схожі? (Обведіть контур м'яча й апельси­на.)

М'яч круглий, і апельсин круглий. Вони мають одна­кову форму — обидва круглі.

Знайди предмет такої самої форми, як у кубика. (Ви­кладіть вирізані з Додатка 2 картинки.)

Добери до кожного малюнка вирізаний предмет схожої форми та поклади його поряд із малюнком.